4 Ekim 2017 Çarşamba

Gece Şahini / Night Hawk...Bu dikdörtgen ve ortası boş kule ahşap asma katlardan oluşuyordu. Bulundukları kattan aşağı baktıklarında zemin katta bir masada oturan bir grup asker gördüler. Biri başını masaya dayamış uyuklarken diğerleri üç arkadaşlarının yukarıda görev başında olmalarına güvenip rahatça yemek yiyorlardı. Şahin Bey duvar dibinden yürümeye dikkat ederek mazgallardan birine yaklaştı. Delikten dışarı bakınca yağan yağmur yüzünden iyice puslanan zifiri bir karanlık gördü. Hasan Bey ve askerleri bu karanlıkta hazır bekliyor olmalıydılar. Mazgalın hemen yanında köprüyü indirip kaldıran çarklar ve zincirler vardı. Şahin Bey ahşap merdivenleri gıcırdatmamak için çok yavaş hareket ederek bir üst kata çıktı. Burda normalde köprüye doğrultulmuş duran ama bugün ıslanmasın diye içeri çekilmiş orta boy bir top bulunca gözleri parladı. Çokça düşman öldürmek için topa avuçla doldurulan ceviz büyüklüğündeki güllelerle dolu bir sepet ve barut fıçısı da topun hemen bitişiğinde yan yana duruyorlardı. Nöbetçilerin buraları boş bırakıp alt katta toplu halde yemeğe oturmaları onlara çok pahalıya mal olacak büyük bir gafletti. Huniçeriler kılıçları ellerinde Şahin Bey’in emrini bekliyorlardı. Emirle beraber hızla aşağı inip nöbetçileri öldürmeleri, köprüyü indirip Hasan Bey yetişene kadar kapıları açık tutmaları gerekecekti. Şahin Bey kısa bir süre düşündü. Sonra barut fıçısını hafifçe sallayıp dolu olup olmadığına baktı. Tepeleme dolu olduğunu görünce keyiflendi. Topu ateşlemek için kullanılan fitilden bir parça kesti. Bu parçayı barut fıçısına açtığı bir deliğe sıkıştırdı. Fıçıyı yanına alıp yağmur ve gök gürültüsü sayesinde dikkat çekmeden ve ses çıkarmamaya özen göstererek aşağı indi. Ali’ye adamları dışarı çıkartıp kuleden uzağa götürmesini emretti. Onun yapacağını çılgınlığı anlayan Ali'nin gözleri fal taşı gibi açılmıştı ama emre itaat etti. Onlar gidince Şahin Bey köprüyü indiren kolu serbest bıraktı. Aşağıda yemek yiyen nöbetçiler boşalan zincirlerin sesini duyunca şaşkınlıkla üst kata baktılar. Merdivenin tepesinde, fitili yanan bir barut fıçısını başının üstüne kaldırmış halde sırıtarak kendilerine bakan bir adam görünce donakaldılar...


3 yorum:

  1. Model Papers 2021 Download with Suggestions for HSC Model Paper 2021 Pdf Download and SSLC New Syllabus Sample Question Paper 2021 and different types of model papers and question papers for following the website Model-Paper.com and Arts, Science, Commerce Stream Subject Wise Solved Question Bank for Hindi & English Medium Students with Exam Pattern & Blueprint and subject Wise with 11th & 12th Question Bank 2021 for General & Vocational Course Languages & Subjects Important Question for the above link.

    YanıtlaSil
  2. Uttar Pradesh Madhyamik Shiksha Parishad (UPMSP) has Recently Upload the UP Board Class 10th Model Question Paper 2022 Pdf Format Question Papers for Final Exam 2022. We are Providing here UP Board 10th Model Paper 2022 the Sample Paper of All Subjects in PDF format. These UPMSP 10th Question Paper 2022 Represent the Design of Solved Question paper Including the type of Questions and Distribution of marks across Different Sample Paper which will be followed in the Upcoming UPMSP Final Exam.

    YanıtlaSil